Kuş Fobisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuş Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Kuş fobisi, diğer adı ornitofobidir. Anlamına gelir. Bu fobiye sahip insanların sadece kuşlardan değil kanatlı hayvanlardan korktuğu da görülmüştür. Bu korkunun derecesi insandan insana değişmektedir. Henüz bu korku ilerlememiş bireylerde kuşlara dokunamama, evde kuş besleyememe gibi belirtileri görülür. Eğer bu fobiyi yenmek için bir psikiyatristten yardım alınmazsa, ihmal edilirse fobi ilerler ve birey yolda kuş gördüğünde yön değiştirme, kuşların kişinin üstüne gelip ona zarar vereceğini düşünmek, kuş fotoğraflarına bakamamak, kanatlı hayvanların etini yiyememek gibi alışkanlıklar edineceğinden kişinin sosyal hayatı zor bir hale gelebilir. Bu korkular aslında mantıklı nedenlere dayanmamasına rağmen, kişi bunu gerçek gibi görür. Kuş veya kanatlı bir hayvan gördüğünde boğazı kurur, kalp atışı hızlanır, vücudu karıncalanır.


Kuş fobisi özellikleri nelerdir?


Kuş fobisi özgül bir fobidir. Özgül fobiler genellikle daha yaygındır ve çocukluk, ergenlikten beri görülmeye başlar. Birey tarafından fobi bir hastalık görünmemesi sonucunda giderek büyür ve kişinin hayatını olumsuz etkiler. Özgül fobilerin tümünde görüldüğü gibi kuş fobisinin nedeni de küçüklükten kuş veya kanatlı bir hayvanla yaşanan korkunç bir deneyimden kaynaklanabilir. Bu deneyim yaş ilerledikçe kişinin önüne bir korku olarak çıkar. Ancak aynı zamanda kalıtsal nedenlerde kuş fobisi ve benzeri fobi türlerine de neden olabilir. Kuş fobisine sahip olan kişi öncelikle bu düşüncenin saçma olduğunu kabul etmesi gerekir. Bundan sonra kuşlara dokunma, yaklaşma gibi eylemlerde bulunabilirler. Fakat birey kendi başına bu korkuyu yenemeyeceğini düşünüyorsa, hayatını fazlasıyla olumsuz etkiliyorsa hiç zaman kaybetmeden Uzman bir doktora yani psikiyatristten yardım almalıdır. Uzman bir doktor ile kolayca bu korkusunu yenecektir.

Kuş Fobisi Yorumları

soru

Cengel

26 Eylül 2018 Çarşamba

Bende de kuş fobisi var ve kuşlardan biraz daha korkuyorum. özellikle geceleri yarasalar nedeni ile karanlık sokaklara özellikle girmiyorum. Bu sokaklar ciddi anlamda kasılmama neden oluyor. Kuş fobisi sorunumu nasıl çözebilirim?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yalnızlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Yalnızlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Böcek Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Böcek Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sosyal Fobi Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sosyal Fobi El Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi El Titremesi Belirtileri ve Tedavisi