Karanlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karanlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Karanlık korkusu fobi, Karanlık başta olmak üzere, birçok insanda farklı şeylere karşı korku duygusu gelişip öne çıkabilir. Yüksekten bakmak, kapalı alanda duramamak, hızlı giden araçta seyahat etmek gibi. İnsanların yaşadığı, izlediği veya tanık olduğu bazı olaylardan dolayı, bütün bu ve buna benzer nedenler korku yaratır, buna fobi denir. Günümüzde hemen hemen 20 kişiden birinde fobi sorunu vardır. Çoğu kişide de farkında bile olmadığı ya da dile getiremediği fobisi vardır. Bunu da düşünürsek farklı şeylere karşı fobisi olan kişi oranı baya yüksek çıkar. Karanlık korkusu fobi ve diğerleri ne yazık ki insan tedirgin oldukça üstüne üstüne gelen bir korkudur. Karanlık fobisinin diğer adı kenofobidir. Karanlık korkusuyla, karanlık fobisini birbirine karıştırmamak lazımdır, çünkü karanlıktan korkmayan insan nadirdir.


Karanlık korkusu fobi neden meydana gelir?


İnsan karanlık bir yerde kaldığı zaman ne yapacağını bilemez, elini uzatamaz, adım atamaz yani tüm kontrolünü yitirir. Bundan dolayı korku duymaya başlar. Fakat fobi duygusu, daha karanlıkta kalırsam ne yaparım diye düşünmeye başlarken kişiye aşırı korku yaşatır. Karanlık korkusu fobi, kişi yalnız evde olduğu zaman gece elektrikler giderse diye düşünmeye başladığı zaman, evde yalnız kalmama korkusu başlamış oluyor bu da fobileri doğurarak çoğaltıyor. Kısacası karanlık korkusu fobi, insanın bulunduğu ortamda da rahat bırakmaz, yapacağı tüm işlere de duygu olarak engel olur. Daha sonra asla yalnız kalamam, asla hızlı giden araca binemem, karanlıkta asla araba kullanamam gibi sözcükler dilimizde çoğalır, biz kaçarız o kovalar duruma geliyoruz. Bu durum insan hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir duygu türüdür. Maalesef tıp bu konuda nedenleri açıklıyor, lakin tam olarak kesin tedavi ortaya koyamıyor. Başlıca nedenler olarak, doğuştan gelen korkular, kalıtım faktörleri ya da çevresel etkiler biliniyor.


Karanlık korkusu fobi tedavisi nasıl yapılır?


Tedavi aslında daha çocuk yaşta başlamalıdır. Çocuğa birçok şeyi uygulamalı olarak öğretmek gerekir. Gece tuvaleti geldiği zaman başına hiçbir kötü şeyin gelmeyeceğini, karanlığın korkulacak bir yanı olmadığını anlatmak gerekir. Bu yaşlarda öğrenemeyen çocuk, bir de olumsuz şeyler yaşadıysa bu onu ileri yaşlarda da peşini bırakmayacaktır. Karanlık korkusu fobi, aşılması gereken bir durumdur. Uzmanın önerisi ile bu ve buna benzer fobilerle yüzleşerek tedavi başlamalıdır. Gevşeme teknikleri, uzmanla tatbiki programlar yaparak terleme, kalp çarpıntısı, nefes kesilmesi gibi sorunları yenebiliriz.

Karanlık Korkusu Fobi Yorumları

soru

İnciser.

04 Ekim 2018 Perşembe

Merhaba ben yirmi iki yasindayım ve karanlıktan çok korkuyorum psikoloğa falan gittim ama bir türlü toparlayamadım. Gece tuvalete giderken bile biri ile gidiyorum evde kesinlikle tek kalamıyorum ne yapacağımı bilmiyorum artık elimde değil hep düzelmek istiyorum ama olmuyor bir türlü. Bu konu da ne yapabilirim bilgi verir misiniz

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Fobi Türleri Nelerdir?

Fobi Türleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fobi Nedir?

Fobi Nedir?

Fobi Testi Nasıl Yapılır?

Fobi Testi Nasıl Yapılır?

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Çocuklarda Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi