Fobi Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fobi Nedir?

Fobi nedir, İnsanlar günlük hayatta birçok şey ile karşı karşıya kalmaktayız. İnsanların yapmış olduğu bazı durumlar kişide olumlu ya da olumsuz sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle de kişinin küçük yaşlarda iken geçirmiş olduğu büyük kavgalar, kötü rüyalar, akılda kalıcı hale dönüşecek kötü şeyler kişi de psikolojik olarak birçok olumsuz sorunun doğmasına neden olmaktadır. İnsanların gerçek olarak bildiği fakat bir türlü aklıyla karar veremediği korkularına fobi denir. Fobi nedir sorusuna yanıt arayan kişiler için ise şu şekilde açıklayabiliriz. Fobi nedir, kişinin herhangi bir maddeye, eşyaya, mekâna ya da yere karşı bir korkusunun olması durumudur. Kişi de fobi hangi maddeye ya da nesneye karşı gelişmiş ise o zaman kişi bu durumdan rahatsızlık duyar. Mesela örnek vermek gerekir ise kişi küçükken asansörde kaldı ise kişinin asansöre binmeye karşı bir korkusu meydana gelir. Bu yaşadığı psikolojik durum kişinin tedavi edilmediği takdirde ömrü boyunca asansöre binip inmesine engel olur. Yani kısaca toparlamak gerekir ise kişinin küçükken yaşamış olduğu bu olay sonucunda kişide asansör fobisi meydana gelir. Kişi aslında o olayın tekrarlanmayacağını bilse de psikolojik olarak daha önceki olaylar aklından geçmiş olur.

Genel olarak fobi kavramı ile hobi kavramı birbirine karıştırılan iki kavramdır. Hobi kişinin boş zamanlarında iken yapmaktan zevk aldığı hoşnut olduğu şeyleri yapmasına verilen isimdir. Fobi ise bunun tam tersi kişinin başına gelmesinden korkmuş olduğu bir maddeye ya da mekâna verilen isimdir. Fobi kavramı insanlarda gerek fiziksel gerek ise psikolojik açıdan bazı sorunların meydana gelmesine neden olsa da eğer kişi bu durumu atlatmak isterse kendi iradesi ile yapabilir. Veyahut Uzman bir doktordan yardım alarak bu durumun üstesinden gelebilir. Fakat kişinin korkuları ile yüzleşmesi gereklidir. Hiçbir şeyden korkmaması gerekmektedir.


Fobi nedir ve çeşitleri nelerdir?


Bazı insanlarda çeşitli nedenlerden ötürü fobi ortaya çıkmaktadır. Fobi nedir sorusu için yapılmış olan birçok tanım kişilerde meydana gelen fobi çeşitlerinin birer açıklamasıdır. İnsanlar kapalı alana karşı, kediye köpeğe karşı, ışığa karşı, okula karşı, ilaçlara karşı, evliliğe karşı ve daha birçok örnek verebileceğimiz durumlara karşı fobi gösterebilir. Bu durum tamamen kişinin psikolojik sağlığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fobi gelişen kişide çeşitli bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle de en belirgin fobi belirtileri nefes alıp verirken daralma, panikleme, panik atak, depresyon, depresif bozukluklar yalnızlık hissi vb. Durumlar meydana gelebilir.

Agorafobi: Kişide çeşitli nedenlerden dolayı panik ataklar ile seyreden fobi çeşididir. Agorafobi gelişen kişiler asla strese, sıkıntıya, kalabalığa, sinire, beklemeye gelemez. Her şeyin kısa bir süre içerisinde olup bitmesini isterler.

Özgül fobi: Fobi çeşitleri arasında yerini alan özgül fobi kişinin nesnelere ya da maddelere karşı elinde olmayan nedenlerden ötürü korkusunun gelişmesidir. Kişi canlı ya da cansız birçok maddeye karşı fobi hissedebilir.

Sosyal fobi: Diğer bir fobi çeşidimiz olan sosyal fobi kişinin kalabalığa girememesi ve kalabalık ortamlardan hoşnut olmaması sonucunda açığa çıkan bir durumdur. Sosyal fobi de kişi kendini mutsuz ve utangaç hisseder, yapmış olduğu davranışların insanlar tarafından beğenilmeyeceğini ve kendisinin küçük düşeceğini hisseder.

Fobi Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Sosyal Fobi Psikoterapi

Sosyal Fobi Psikoterapi

Fobi Türleri Nelerdir?

Fobi Türleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İlaç Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

İlaç Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Kapalı Alan Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Kapalı Alan Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi El Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi El Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Fobi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Fobi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Topluluk Önünde Konuşma Fobisi İlaç

Topluluk Önünde Konuşma Fobisi İlaç